Tereyağının hammaddesi süt yağıdır. Tereyağ hayvansal bir yağdır. Koyun ve inekten elde edilir. Koyun sütünden elde edilirse kokusundan dolayı koyun tereyağını tüketicileri tercih eder. Kaliteli ve katkısız bir tereyağının besin değeri ortalama 100 gr. için 740 kcal.’dir. tereyağı dönemsel olarak sarı ya da beyaz olarak satılabilir. Bunun sebebi sarı olanın daha kaliteli olması beyazın daha kalitesiz olması ya da tam tersi değildir. Bunun gerçek nedeni hayvanın tüketmiş olduğu yemlerden kaynaklanır. Örnek olarak hayvan canlı ot yerse tereyağının rengi sarı eğer kuru yem yerse beyaz renkte olur.

Marketten aldığınız ÇAĞLAK Tereyağı’nın en fazla +4 derecede vakumlu olarak ambalajın açılmadığı takdirde 1 yıl, açıldığı takdirde 6 ay dayanma süresi vardır. Eğer paketlere bölünüp hava almayacağı şekilde paketlenip dondurucuya konulursa 1 yıla kadar dayanabilir. Kova olarak satılan ÇAĞLAK Tereyağ’larının kullanım süresi ise 3 ay ile sınırlıdır.

ÇAĞLAK Tereyağı kesinlikle katkı maddesi ya da koruyucu içermez. Bundan dolayı paketi açılmış olan ürünlerin en kısa zamanda tüketilmesi önerilir.

Hakkımızda

Sektöre 1965 yılında tereyağ üretimi ile başladık. Türkiye'nin önemli süt merkezi olan Konya'da 4 katlı 12...

Devamını göster...

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Fetih Mah. Şeyhulema Recepağa Cad. No:246 Karatay / KONYA
  • E-Posta: caglak@caglak.com
  • Telefon: 444 5 389